Grupa Misyjna

“Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Niewątpliwie dla św. Wincentego a Paulo najważniejszą sprawą życia była bieda. Wszelka bieda ludzka. Ta dotykająca ciała – materialna, ale także a może przede wszystkim bieda duchowa. Starał się zaradzić biedzie materialnej.

Założył jednak Zgromadzenie Księży Misjonarzy aby starało się zaradzać biedzie duchowej. Najlepszym sposobem działania w tej dziedzinie życia uznał głoszenie Ewangelii. Dlatego głównym hasłem, które zostawił Zgromadzeniu jest: “Ewangelię głosić ubogim posłał mnie Pan”. Ludzie spragnieni są Słowa.

Zgromadzenie na wiele sposobów realizuje testament swego Założyciela. Jednym z nich jest działalność grupy rekolekcyjno-misyjnej. Grupa ta, w różnych okresach, liczyła od kilku do kilkunastu kapłanów, oddających się głoszeniu rekolekcji i misji.

Św. Wincenty a Paulo dał także swoim misjonarzom bardzo dobre narzędzie – “małą metodę”. Polegała ona przede wszystkim na racjonalnym, posłusznym wymogom skuteczności rozplanowaniu materiału do kazania. Stosownie do tej metody należy najpierw ukazać racje i motywy, które mogą skłonić człowieka do nienawidzenia grzechu i nabywania cnoty. Trzeba także podsunąć środki umożliwiające praktykowanie dobra i cnoty.

Grupa Misyjna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies