WIELKI POST GRUPY MISYJNEJ

 

W Środę Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Konfratrzy z Grupy Misyjnej i księża współpracujący wyruszą głosić rekolekcje. Udamy się do 51 parafii. Prosimy całą Rodzinę Wincentyńską o modlitwę w intencji misjonarzy. Niech dobry Bóg błogosławi ich trud, a Niepokalana objawiająca Cudowny Medalik ma w swojej opiece.

Ks. Krzysztof Łytkowski CM

dyrektor Grupy Misyjnej

Rekolekcje w Mrzezinie

W środę popielcową rozpocząłem rekolekcje wielkopostne w parafii pod wezwaniem Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie koło Pucka. Kolejny już raz – głosząc rekolekcje w diecezji gdańskiej – spotykam się z pełnymi szacunku wspomnieniami księży, którzy wyrażają wdzięczność za obecność i posługę Księży Misjonarzy w Seminarium Gdańskim w Oliwie. Dzisiaj wychowankowie naszych konfratrów z gdańskiego seminarium pełnią obowiązki proboszczów w wielu parafiach tej diecezji oraz inne odpowiedzialne funkcje. Zapewniają, że pamiętają o naszych zmarłych konfratrach (profesorach, wychowawcach, ojcach duchownych). Proszą, aby serdecznie pozdrawiać żyjących. Co w ich imieniu czynię…

Ks. Wojciech Kozłowski CM

 

 

 

Rekolekcje w Wieszowej

Parafia Świętej Trójcy – diecezja Gliwicka. Proboszcz ks. Henryk Bensz. Od Środy Popielcowej rekolekcje prowadził ks. Zbigniew Knop CM.

 

 

I TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

 

Parafia św. Marcina w Wiśniowej

Rekolekcje przeprowadził ks. Krzysztof Łytkowski CM. Według zapisów historycznych misjonarze przeprowadzili w 1914 r. misje św. Działo się to tuż przed wybuchem I wojny światowej. Ksiądz Proboszcz, ks. Jacek wyraził chęć dalszej współpracy. Parafianom z Wiśniowej życzymy owocnego przeżycia Wielkiego Postu i wytrwania w rekolekcyjnych postanowieniach.

 

 

 

Rekolekcje w Skrzyszowie

Ks. Franciszek Popowicz duszpasterz parafii w Tarnowie, współpracownik Grupy Misyjnej przeprowadził w I niedzielę Wielkiego Postu rekolekcje. Oto jego relacja:

Rekolekcje w Skrzyszowie na Śląsku były bardzo udane. Naprawdę świetna parafia i bardzo sympatyczny proboszcz, który jest oddany swojej parafii. Aż chciało się do tych ludzi mówić. Polecam każdemu doświadczyć takiej życzliwości ze strony proboszcza i parafian.

Pozdrawiam ks. Franek Popowicz CM 

 

 

 

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Pomysku Wielkim

Rekolekcje wielkopostne dla dorosłych i dzieci (plus spotkanie dla przygotowujących się do Bierzmowania) Prowadzącym był ks. Paweł Szymański – stały współpracownik Grupy misyjnej.

 

 

Parafia św. Wojciecha w Ostrołęce

Parafia jest prowadzona przez księży Pallotynów. Rekolekcje przeprowadził ks. Tomasz Dulski. O tym wydarzeniu ks. Tomasz napisał m.in. :

Parafia stosunkowo mała (kilka tysięcy), z dwoma kościołami – parafialny i kaplica na wiosce. W przeważającej większości mieszkańcy to ludzie starsi. (…) Atmosfera życzliwa, serdeczne i ciepłe przyjęcie przez Księży Pallotynów. (…) Ludzie raczej pobożni, czułem dobry odbiór słuchaczy.

 

 

Rekolekcje w Parafii Św. Bernarda w Sopocie

Jest to kameralna parafia, jedna wierni licznie przyszli na niedzielne msze (pierwszy dzień rekolekcji), a także na pozostałe nauki rekolekcyjne. Spotkania rekolekcyjne odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach: 9:00, 18:00, 19:30. Wyjątkowym momentem było spotkanie z seniorami i Msza wraz z nauką w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.

                                                                                                                                                                   Ks. Łukasz Olszewski CM

 

 

 

 Parafia św. Michała Archanioła w Dębowie  

 Rekolekcje prowadzi: Ks. Krzysztof Dura CM.

 

 

Parafia p.w. Św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej

Pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Parafia p.w. Św. Jakuba Mniejszego Apostoła. Rekolekcje wygłosił ks. Maciej Kuczak. Oto jego relacja:

„Parafia przynależy do diecezji bydgoskiej i obejmuje swoim zasięgiem 6 miejscowości o profilu rolniczym. Murowana świątynia została wzniesiona w latach 1888-1889. Architektura kościoła ucierpiała na skutej działań wojennych. Odbudowa trwała w latach 1947 – 1949. Odnowiona świątynia została konsekrowana w 1962 roku. Na terenie parafii w miejscowości Wojnowo jest szkoła podstawowa. Dzieci uczestniczą w rekolekcjach wielkopostnych przez pierwsze dwa dni na terenie szkoły w dwóch grupach. Trzeci dzień rekolekcji przeżywają w kościele. Godna podkreślenia jest wspaniała atmosfera, którą tworzy Dyrekcja szkoły wraz z nauczycielami, biorącymi przez cały czas czynny udział w rekolekcjach wraz z uczniami”.

 

 

 

 

II TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

 

Parafia w Trzemeśni

Po trzech latach ponownie miałem zaszczyt poprowadzić rekolekcje wielkopostne w parafii w Trzemeśni koło Myślenic. Od drugiej niedzieli Wielkiego Postu spotkania rekolekcyjne odbywały się w kościele parafialnym w Trzemeśni koło Myślenic oraz w kaplicy w Porębie. Poręba to rodzinna miejscowość naszego Konfratra, księdza Józefa Klatki CM, który jest misjonarzem na Madagaskarze.

Ks. Wojciech Kozłowski CM

 

 

Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bydgoszczy 

Drugi tydzień Wielkiego Postu. Ks. Zbigniew Knop przeprowadził rekolekcje w Bydgoszczy w par. Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak można zobaczyć na zdjęciach były to także rekolekcje dla dzieci

 

 

Parafia Podwyższenia Krzyża Św. i sanktuarium św. Huberta w Żołędowie

Żołędowo mała miejscowość pod Bydgoszczą. Parafia Podwyższenia Krzyża Św. i sanktuarium św. Huberta.  Rekolekcje dla dorosłych i dzieci. Przeprowadził ks. Krzysztof Łytkowski CM.

 

 

Rekolekcje parafii MB Wniebowzięcia – Wierzchowo 

Parafia liczy nieco ponad tysiąc wiernych. Nauki zostały wygłoszone w kościele parafialnym i na dwóch filiach oraz, dla dzieci, w dwóch szkołach: Wierzchowo oraz Iwin.

Ks. Paweł Szymański CM

 

 

Parafia św. Wojciecha w Bydgoszczy

Rekolekcje przeprowadził ks. Andrzej Gieroń CM.

 

 

Rekolekcje w Sadowie

Ks. Maciej Kuczak, który przynależy do Grupy Misyjnej jest także jednym z koordynatorów Nowenny ku czci Matki Bożej objawiającej Cudowny Medalik. W ramach nowenny przeprowadził rekolekcje wielkopostne w Sadowie. Relacja ks. Macieja:

„Parafia przynależy do diecezji gliwickiej. Zabytkowy barokowy kościół sięga swoimi początkami XIV wieku, chociaż sama parafia w Sadowie została utworzona na prawie polskim w połowie XIII wieku. Świątynia została konsekrowana w 1331 roku. Z upływem lat była nieustannie rozbudowywana. W czasach Reformacji uległa dewastacji. Odbudowę kościoła zakończono w 1671 roku. W tymże roku został on ponownie poświęcony i powierzony opiece Patrona – Św. Józefa. Świątynia jest drugim historycznie najstarszym kościołem w Polsce pw. Św. Józefa. Obecnie przechodzi gruntowną renowację pod nadzorem konserwatora zabytków. Charakterystyczne są odtworzone już finalnie niepełne freski na ścianach prezbiterium. Na terenie parafii znajduje się też kościół filialny w Droniowicach oraz szkoła podstawowa. Uczniowie przeżywają swoje rekolekcje w świątyni w dwóch grupach w ramach parafialnych rekolekcji wielkopostnych. W parafii w 2023 roku została uroczyście zainaugurowana Nowenna ku czci Matki Bożej Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia Objawień w 2030r.”

 

 

III TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

Rekolekcje w Redditch – Polska Misia Katolicka w Wielkiej Brytanii  

Grupa Misyjna kontynuuje współpracę z Polską Misją Katolicką w Wielkiej Brytanii, w Redditch. W dniach 11.03 – 13.03 rekolekcje przeprowadzki ks. Krzysztof Łytkowski. Wg Księdza Proboszcza Bartosza Kasprzyszaka frekwencja była dobra. Jedną z urokliwych miejscowości należących do Polskiej Misji jest Stratford-upon-Avon. To tu urodził się Szekspir. Tu także został pochowany. Ciekawostką jest to, że w Stratford znajduje się niewielka statua Jana Kochanowskiego.

 

     Kościół w Redditch

 

     Kościół w Stratford

     Kościół w Evesham

 

 

Parafia p.w. Dobrego Pasterza w Nagawczynie

W trzecim tygodniu Wielkiego Postu rekolekcje w parafii pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Nagawczynie koło Dębicy poprowadził Ks. Wojciech Kozłowski CM. Spotkania rekolekcyjne rozpoczynały się codziennie od porannych modlitw. W rekolekcjach uczestniczyli dorośli oraz dzieci ze szkoły podstawowej. Była też Msza święta i nauka rekolekcyjna dla osób starszych i chorych. Swoje rekolekcyjne spotkanie miała też młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Ksiądz Proboszcz planuje w dalszym ciągu zapraszać misjonarzy z naszego Zgromadzenia na rekolekcje, a także w niedalekiej przyszłości na misje parafialne.

 

 

 

Rekolekcje w parafii Przemienienia Pańskiego w Sulejówku – Miłosnej

Oto relacja prowadzącego rekolekcje ks. Andrzeja Gieronia stałego współpracownika Grupy Misyjnej:

Tak było. Osiem występów dziennie – nie ma żartów. (…) [Księża]Działają nieźle. W budynkach parafii mają kawiarnię, kino- teatr, przedszkole, ponad 50ciu ministrantów, schola, oaza, odnowa, bielanki… można to znaleźć na ich stronie- ale ich robota przynosi owoce: mają 40% chodzących.

 

 

Parafia Św. Wawrzyńca w Dobrczu – diecezja bydgoska

Rekolekcje dla dorosłych i dzieci przeprowadził ks. Zbigniew Knop.

 

 

 

Rekolekcje w  parafii pw. św. Judy Tadeusza w Gdyni

Rekolekcje w których wzięli udział dorośli odbyły się w dniach 12-15 marca. Poprowadził je ks. Paweł Szymański CM

 

 

Rekolekcje w  parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

W parafii podczas rekolekcji została uroczyście zainaugurowana Nowenna ku czci Matki Bożej Niepokalanej objawiającej
Cudowny Medalik w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia Objawień w 2030r. Relacja ks. Macieja:

„Najstarsza wzmianka o kościele w Lubecku pochodzi z 1342 roku, o parafii zaś – z roku 1362. Z upływem lat filialne świątynie w okolicznych miejscowościach uzyskiwały status samodzielnych parafii. W sierpniu 1994 roku kościół w Lubecku został ustanowiony pierwszym sanktuarium Maryjnym w nowo utworzonej diecezji gliwickiej. Przeszedł też w ostatnich latach gruntowną renowację z konserwacją i zachowaniem oryginalnych fresków w prezbiterium. Obecnie duszpasterze posługujący w Lubecku obsługują kościół filialny w Glinicy i mieszkańców miejscowości – Pawełki, którzy ze względów prawno-proceduralnych nie mogą póki co korzystać z drewnianej kaplicy. Rekolekcje wielkopostne dla parafian i uczniów ze szkoły podstawowej organizowane są w oddzielnych terminach. Przy parafii działa ciesząca się popularnością wśród młodzieży Szkoła Nowej Ewangelizacji”.

 

 

IV TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

 

Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Woźnikach Śląskich

W dniu 16.03.2023 rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne w Woźnikach Śląskich, w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Zgodnie z tutejszą tradycją zakończenie miało miejsce w uroczystość św. Józefa. Już od wielu lat ks. Proboszcz Roman Pilorz zaprasza misjonarzy, aby prowadzili rekolekcje. W Woźnikach byłem po raz pierwszy. Odniosłem bardzo pozytywne wrażenie. Ludzie, którzy uczestniczyli w rekolekcjach byli zasłuchani w Słowo Boże, rozmodleni. W ostatnim dniu rekolekcji miała miejsce uroczysta procesja ku czci św. Józefa, drugiego patrona parafii. Księżą z naszego Zgromadzenia będą w dalszym ciągu zapraszani do Woźnik na rekolekcje.

Ks. Krzysztof Łytkowski CM

(na zdj.: ks. proboszcz Roman Pilorz z ks. Krzysztofem)

 

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku – Dąbrówce

W czwartym tygodniu Wielkiego Postu rekolekcje w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku – Dąbrówce prowadził ks. Wojciech Kozłowski CM. Nauki rekolekcyjne były głoszone w kościele parafialnym oraz w dwóch kościołach filialnych. W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Sanoczku oraz w kościele pw. św. Antoniego z Padwy w Czerteżu. Na wieczornych nabożeństwach maryjnych z Apelem Jasnogórskim w kościele w Sanoku
gromadziło się wielu wiernych.

 

 

 

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Bydgoszczy

Od wielu lat księża misjonarze prowadzą rekolekcje wielkopostne w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Bydgoszczy. W tym roku prowadzącym był ks. Zbigniew Knop CM.

 

 

Rekolekcje w Więcborku

W dniach 19 – 24 marca głosiłem rekolekcje wielkopostne – parafialne i szkolne – w Więcborku. Jest to sześciotysięczne miasteczko położone w centrum regionu zwanego Krajną. Rekolekcje były bardzo intensywne: oprócz nauk w kościele parafialnym jeździłem tez po okolicznych szkołach, tak w mieście, jak i okolicznych wioskach. Ta wśród dorosłych, jak i dzieci, spotykałem się z żywą wiarą i szczerą życzliwością, za co Bogu niech będą dzięki.

Ks. Łukasz Olszewski CM

 

 

Parafia pw. Narodzenia Jana Chrzciciela – Redło

Rekolekcje dla dorosłych i dzieci prowadził ks. Paweł Szymański CM

 

 

Parafia Wniebowzięcia NMP w Kcyni

Rekolekcje przeprowadził ks. Krzysztof Dura CM.

 

Parafia Miłosierdzia Bożego w Warszawie

Księża Misjonarze św. Wincentego kontynuują współpracę z parafią Miłosierdzia Bożego w Warszawie. W czwartym tygodniu Wielkiego Postu rekolekcje wygłosił ks. Andrzej Paluch współpracujący z Grupą Misyjną

 

 

 

Zakrzewo. Parafia Św. Marii Magdaleny

Parafia należy do diecezji bydgoskiej i geograficznie położona jest w części regionu wielkopolskiego zwanego Krajną. Do parafii należy 12 miejscowości o profilu rolniczym. Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1839 – 1841 z kamieni polnych w stylu neoromańskim. Konsekracja kościoła miała miejsce w 1842 roku. Bogate polichromie przedstawiające postacie świętych wypełniają jego zabytkowe wnętrze. Postacią, która na trwałe zapisała się w historię parafii jest osoba ks. Bolesława Domańskiego, który w 1903 roku został proboszczem zakrzewskiej parafii. W latach 1918 – 1920 był zaangażowany w walkę o przyłączenie Ziemi Złotowskiej do Polski. Zasłynął z wypowiedzi: Zdradę narodową popełnia ten, kto opuszcza ojcowiznę. Mimo przynależności Ziemi Złotowskiej do Rzeszy, włączył się w działanie powstałego w 1922 roku Związku Polaków w Niemczech, którego prezesem został w 1931 roku. Podczas Kongresu Polaków w Berlinie marcu 1938 roku złożył wyznanie wiary chrześcijanina Polaka i ogłosił słynne Prawdy Polaków. Na terenie parafii znajduje się też kościół filialny w miejscowości Głomsk oraz szkoła podstawowa. Rekolekcje wielkopostne dzieci przeżywają w świątyni w ramach rekolekcji parafialnych. Wnętrze kościoła przeszło w ostatnich latach gruntowną renowację. Jeden z witraży kościoła przedstawia jedyną w swoim rodzaju scenę: Marię Magdalenę spoglądającą na Zmartwychwstałego Jezusa trzymającego w ręku …. szpadę, jako że w pierwszej chwili – zgodnie z przekazem ewangelicznym – uznała w Nim błędnie ogrodnika.

 

 

 

V TYDZIEŃ WIELKIEGO POSTU

 

Rekolekcje – Bydgoszcz – Opławiec

W czasie Nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego w diecezji bydgoskiej 2018/2019 misjonarze przeprowadzili misje św. w Bydgoszczy – Opławcu. W tegorocznym Wielkim Poście, księża z naszego Zgromadzenia znowu pojawili się w parafii Przemienienia Pańskiego. Ks. Zbigniew Knop przeprowadził w piątym tygodniu rekolekcje.

 

 

Parafia pw. św. Urszuli w Kowalu

W piątym tygodniu Wielkiego Postu po raz pierwszy gościliśmy w parafii pw. św. Urszuli w Kowalu. Kowal to miejsce urodzenia króla Kazimierza Wielkiego. Rekolekcje dla dorosłych, dla dzieci ze szkoły podstawowej i dla młodzieży ze szkół średnich głosił ks. Wojciech Kozłowski CM.

 

 

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Konin – Łężyna – Cukrownia

Wielki Post trwa. W posługę Grupy Misyjnej włączył się ks. Wicerektor Michał Lipiński. Oto jego relacja:

W dniach 24-26 marca miały miejsce rekolekcje w Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Koninie – Łężynie – Cukrowni. Tematem nauk rekolekcyjnych opartych w dużej mierze na myślach św. Wincentego a Paulo i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego były trzy praktyki życia chrześcijańskiego: sakrament pokuty i pojednania, Eucharystia i modlitwa. Wierni, zarówno dorośli i dzieci, licznie uczestniczyli w przygotowaniu do świąt wielkanocnych. W sobotnie przedpołudnie wielu wiernych przyjęło sakrament namaszczenia chorych. Na wdzięczność zasługuje życzliwość Wiernych i Ks. Proboszcza.

 

Parafia św. Stanisława Biskupa we Frydmanie

Frydman jest jedną z najstarszych miejscowości na Spiszu. Urokliwe miejsce nad Jeziorem Czorsztyńskim. Wg tradycji parafia frydmańska miała istnieć już w 1073 r., a ponad 600 lat później w kościele do mszy św. miał służyć sam król Jan III Sobieski wracający spod Wiednia. Szczególną wartość artystyczną i zabytkową przedstawia kaplica Matki Bożej Karmelitańskiej. To ewenement na skalę europejską. Po raz pierwszy księża misjonarze zawitali głosić rekolekcje w parafii św. Stanisława Bp. Parafia posiada kaplicę filialną w Falsztynie. Ćwiczenia duchowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych przeprowadził ks. Krzysztof Łytkowski. Dalsza współpraca jest wielce prawdopodobna. Do zobaczenia we Frydmanie.

 

 

Kaplica filialna w Falsztynie

 

Parafia św. Rodziny w Mławie

Ks. Andrzej Gieroń, współpracujący z Grupą Misyjna został poproszony, aby przeprowadzić rekolekcje w parafii św. Rodziny w Mławie. Według słuchaczy uczynił to z wielkim powodzeniem.

zdjęcia: www.facebook.com/swrodzinamlawa

 

Parafia św. Anny w Kosztowie

W dniach 25- 29 marca prowadziłem rekolekcje wielkopostne w parafii św. Anny w Kosztowie [diecezja bydgoska]. Były to rekolekcje zarówno parafialne jak i szkolne. Jest to parafia wiejska. Ksiądz proboszcz Marek, tak jak i parafianie – z otwartymi sercami.  Spotkałem się z prostą, ale szczerą i żywą wiarą, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych, oraz z wielką życzliwością ludzi. 
In Jesus
ks. Tomasz Gawlik CM
Parafia NMP Królowej Różańca Świętego w Gdańsku
Ciekawe doświadczenie. Parafia liczy ok. 20000 tysięcy parafian, na rekolekcje przychodziło może ok. 800-900 parafian. […]  Szkoła specjalna, gdzie jest młodzież z zespołem Downa, spisała się na medal – fajna grupa, aż chciało się do nich mówić. […] Ludzie, którzy przychodzili na nauki, wiedzieli po co przychodzą. 
ks. Franciszek Popowicz 

Parafia św. Trójcy w Bydgoszczy

Kościół zadbany, piękny, dobrze nagłośniony. Ludzi przychodzi niewiele, bo to dzielnica starych kamienic, ale słuchają chętnie, więc mówi się dobrze. Młodzieży z zespołu szkół przychodzi pełen kościół, choć zainteresowanych wydaje się niewielu (alternatywą są lekcje w szkole). Są zdyscyplinowani i, mimo pierwszego wrażenia niezbyt pozytywnego (powszechne komórki), udaje się z nimi nawiązać kontakt. Służba liturgiczna, schola są chętni do pomocy.

Pozdrawiam,

ks. Andrzej Gieroń

 

 

 

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Rybniku

W dniach 26-30 marca 2023 r. rekolekcje dla dzieci i dorosłych priwadził ks. Paweł Szymański CM.

 

 

Rekolekcje w Parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach

Księża misjonarze kontynuują współpracę z parafią w Siemiatyczach. W V Tygodniu Wielkiego Postu, w dniach 26 – 28.03, rekolekcje wygłosił ks. Prof. Przemysław Nowakowski CM. Wzięli w nich liczny udział także wierni spoza parafii. Spowiedź rekolekcyjna trwała dwa dni. Rekolekcjonista wygłosił dodatkowo nauki dla dzieci i młodzieży szkolnej.

 

 

Parafia św. Wojciecha w Krakowie

W głoszenie rekolekcji przez grupę rekolekcyjno-misyjną włączył się w tym roku ks. Adam Sejbuk CM, dyrektor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Misjonarzy w Krakowie. Oto jego relacja:
W V tygodniu Wielkiego Postu razem z dwoma klerykami naszego misjonarskiego seminarium głosiłem rekolekcje w parafii pw. św. Wojciecha w Krakowie, których tematem była łaska, a właściwie Łaska, czyli Bóg, który daje się człowiekowi za darmo. Kilkuset parafian słuchało zatem kazań i konferencji stanowych o tym, jak działa Bóg i jak możemy lepiej odpowiadać na Jego działanie. Cieszę się z tego pięknego doświadczenia spotkania z parafianami, a także z dziećmi i młodzieżą ze szkoły podstawowej. To był dobry czas, który zakończyliśmy aktem ofiarowania życia Jezusowi oraz zawierzeniem Maryi.
Dziękuję Księdzu Proboszczowi i wszystkim duszpasterzom za przyjęcie mnie i kleryków we wspólnocie parafialnej, a wszystkim uczestnikom nie tylko za świadectwo słuchania o Bogu, ale przede wszystkim za osobiste zaangażowanie w pogłębianie relacji z Jezusem.
ks. Adam Sejbuk CM

 

Parafia pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim

25 marca rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne w parafii pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim. Te wielkopostne nauki duchowe były dla dzieci szkolnych, młodzieży szkół średnich, zaś dla dorosłych przewidziano nauki ogólne oraz  spotkanie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży do bierzmowania. Także chorzy mieli swoje nabożeństwo w ramach rekolekcji. Bardzo mocnym duchowo przeżyciem była Droga krzyżowa ulicami parafii, tym bardziej że uczestnicy szli w sporym deszczu. W przedostatnim dniu była spowiedź święta, zdaniem Ks. Proboszcza, z licznym udziałem parafian. Te rekolekcyjne zajęcia zakończyły się w niedzielę 2 kwietnia błogosławieństwem na każdej Mszy św. 

ks. Jarosław Zieliński CM

 

 

 

Rekolekcje w Płotach

Płoty. Diecezja szczecińsko – kamieńska. Parafia Przemienienia Pańskiego prowadzona przez kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego. Świątynia neogotycka wybudowana na początku XX w przez protestantów. Po II wojnie przejęta przez katolików. Na uwagę zasługuje witraż przedstawiający Marcina Lutra czytającego swoje tezy. Rekolekcje dla dorosłych rozpoczęły się w Niedzielę Palmową. Według ks. Proboszcza Marka Jarząbka frekwencja była bardzo dobra. Rekolekcje przeprowadził ks. Krzysztof Łytkowski. Parafia w Płotach pierwszy raz gościła misjonarzy. Współpraca będzie kontynuowana.

 

 

Parafia Św. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach

Parafia o typowo miejskim charakterze. Historia kościoła sięga XII w. Obecna murowana świątynia została pobudowany na miejscu drewnianej, wzniesionej w drugiej połowie XIXw. Dekret biskupi erygujący istnienie parafii datuje się na 1894 rok. Specyfiką parafii jest pobudowanie w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła dużego węzła drogowego oraz gmachów korporacji i placówek handlowych co w konsekwencji znacznie utrudnia, szczególnie starszym parafianom, piesze dotarcie do świątyni. Na terenie parafii jest szkoła podstawowa. Rekolekcje parafialne łączone są z rekolekcjami dla dzieci. Uczniowie podzieleni na 3 grupy wiekowe uczestniczą w rekolekcjach w świątyni. Duszpasterstwem parafialnym jest też objęta okazała kaplica pw. Św. Barbary znajdująca się nie opodal CH „Silesia”. W parafii w 2023 roku została uroczyście zainaugurowana Nowenna ku czci Matki Bożej Niepokalanej objawiającej Cudowny Medalik w ramach przygotowania do Jubileuszu 200-lecia Objawień w 2030r.

 

 

PODZIĘKOWANIA

Zakończył się Wielki Post 2023. Księża z Grupy Misyjnej oraz konfratrzy współpracujący wygłosili 52 serie rekolekcji. Pragnę podziękować. Przede wszystkim Panu Bogu, że zechciał posłać misjonarzy w te wszystkie miejsca. Bóg posługuje się
ludźmi, więc dziękuję wszystkim Księżom Proboszczom za zaproszenie. Wszystkim konfratrom za podjęcie tego wielkiego trudu. Dziękuję całej Rodzinie Wincentyńskiej za modlitwę, która towarzyszyła misjonarzom.

W sposób szczególny dziękuję wszystkim Słuchaczom Słowa Bożego – uczestnikom rekolekcji. Za obecność, wspólną modlitwę, za wszystkie wyrazy życzliwości i serdeczności okazywane misjonarzom.

Niech Bóg błogosławi, a Matka Najświętsza ma swojej opiece.

Ks. Krzysztof Łytkowski

dyrektor Grupy Misyjnej

Korzystając z tej witryny, zgadzasz się zaakceptować naszą Politykę Prywatności i Politykę Cookies